1. Kõrge temperatuur
Kui olete mures, et teie lapsel võib olla palavik, peaksite mõõtma tema temperatuuri termomeetriga.
Millal pöörduda arsti poole:
Kui beebi on alla kolme kuu vanune ja tema palavik on üle 38 °C või kui lapsel on ravi või haiguse tõttu nõrgenenud immuunsüsteem ja palavik on üle 38 °C – tuleb pöörduda arsti poole, isegi siis kui pole muid sümptomeid.
Viige laps arsti juurde, kui tema temperatuur on üle 38 °C ja tal on mõni järgmistest sümptomitest:
- jäik kael või kõrgenenud valgustundlikkus
- oksendamine ja joogist keeldumine
- lööve
- unisus
- hingamisprobleemid
- valu, mis ei parane valu leevendavate ravimitega.
Viige laps arsti juurde ka siis, kui:
- palavik üle 40 °C, kuid sellel pole muid sümptomeid
- palavik on kestnud üle kahe päeva
- enesetunne näib halvenevat
- on olnud palavikuline kramp (krambihoog, mis tekib palaviku korral).
Pidage meeles, et see, mida peetakse otsmiku normaalseks temperatuuriks, ei pruugi tingimata olla teiste kehaosade normaalne temperatuur, seega on oluline teada, millist temperatuuri peaks termomeeter näitama, sõltuvalt sellest, millist tüüpi termomeetrit te kasutate.
Enamasti möödub beebi palavik mõne päeva pärast ilma tüsistusteta. Temperatuuri tõus on keha viis haiguste vastu võitlemiseks, nii et kuigi lapse palavik on murettekitav, tähendab see siiski, et tema immuunsüsteem töötab nii, nagu peab. Siiski, kui laps tunneb end halvasti ja olete mures, on oluline pöörduda arsti poole.
2. Värinad
Värisemine võib viidata palavikule. Kui kahtlustate, et beebil on palavik, kontrollige tema temperatuuri termomeetriga. Kui lapsel on kõrge temperatuur, riietage teda võimalikult mugavalt, julgustage palju puhkama ja hoidke tuba hästi õhutatud.
3. Kuumus ja higistamine
Kui lapsel on palavik, võib tema otsmik, selg või kõht tunduda kuum. Beebi temperatuuri täpseks mõõtmiseks tuleb kasutada termomeetrit. Kui lapsel on kõrge temperatuur, riietage teda võimalikult mugavalt ja proovige pakkuda vedelikke, näiteks vett, lahjendatud mahla, piima või mida iganes ta tavaliselt joob.
4. Ärrituvus
Te tunnete oma last kõige paremini, seega usaldage oma vaistu. Tavalisest rohkem nutmine või teistsugune häälekõla võib olla seotud palavikuga. Võimalik, et kui laps tundub loid, võib see olla seotud ka lapse palavikuga. Hoidke lapsel silma peal ja jälgige regulaarselt tema temperatuuri termomeetri abil. Kui olete mures, peaksite külastama perearsti või pöörduma nõu saamiseks meditsiinitöötaja poole.
5. Söögiisu puudumine
Kui märkate, et laps ei taha juua nii palju kui tavaliselt või süüa, kui ta on tahke toidu jaoks piisavalt vana, võib see tähendada, et midagi pole päris õige. Pakkuge lapsele regulaarselt toitu, et hoida ka vedeliku tasakaalu, ja märkige üles, kui palju laps sööb, et saaks seda arstiga arutada.